Skip links

TAI appreciation certificate, Thrilled to receive

TAI appreciation certificate

We had a great Cybersecurity event at TAI (Turkish Aerospace Industries ) where my dear friend Oguzhan Filizlibay and I spoke about Nation State Attacks, the current landscape and much more.

It was such a warm environment, we extended out time , the shuttle busses were rescheduled as we had lots pof questions to answer. Thank you TAI / we appreciate your hospitality

Erdal Ozkaya

TAI

TAI

TÜRK HAVACILIK UZAY SANAYİİ
GELECEĞİNE GÜÇ KAT

Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ), 28 Haziran 1973 tarihinde Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur.

Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak F-16 uçaklarının kullanılması kararı ile birlikte; F-16 uçağının üretimi, uçak üzerindeki sistemlerin entegrasyonu ve uçuş testlerini yaparak Hava Kuvvetlerimize teslim etmek üzere TUSAŞ tarafından 1984 yılında TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAS), Türk-ABD ortak yatırım şirketi olarak 25 yıllığına kurulmuştur.

 

25 yıllık süreç tamamlanmadan, 2005 yılında TUSAS’nin yabancı hisseleri Türk hissedarlar tarafından satın alınarak şirket yeniden yapılandırılmıştır. Bu kapsamda TUSAS ve TUSAŞ birleşerek, TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini genişletmiş, havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumuna gelmiştir.

Havacılık ve uzay sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer alan TUSAŞ, proje konularına bağlı olarak;

  • Yapısal Grubu,
  • Uçak Grubu,
  • Helikopter Grubu,
  • İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemleri Grubu,
  • Uzay Sistemleri Grubu,
  • Milli Muharip Uçak (MMU) Grubuolmak üzere altı stratejik iş merkezi bünyesinde örgütlenmiştir. Ayrıca, TUSAŞ tarafından tasarlanan/üretilen tüm ürünlerle ilgili olarak entegre lojistik destek hizmeti sağlanmaktadır.

Explore
Drag